19 marca 2024
Witaminy i suplementy 22 czerwca 2017

Lewoskrętna witamina C bez tajemnic

Trudno o witaminę, która byłaby znana nam lepiej niż lewoskrętna witamina C. Ta jest znana nawet przez najmłodszych i nie ma w tym nic dziwnego, skoro to właśnie po nią sięgamy, gdy zaczynamy zmagać się z przeziębieniem. Kwas askorbinowy spełnia zresztą w naszym organizmie znacznie więcej zadań.

Nie tylko warunkuje jego odporność, ale również poprawia nasz wygląd i sprawia, że poprawia się nam samopoczucie. Co jeszcze należy wiedzieć na jej temat?

ZAPOTRZEBOWANIE ORGANIZMU NA WITAMINĘ C

Zarówno naukowcy, jak i lekarze, już od dawna zastanawiają się nad tym, jakie jest rzeczywiste zapotrzebowanie naszego organizmu na witaminę C. Intensywnie prowadzone badania pozwalają nam na wysnucie wniosku mówiącego o tym, że dzienna dawka witaminy C nie zawsze jest taka sama. Wpływ na jej wielkość ma choćby to, gdzie mieszkamy, jakie mamy choroby i czy jesteśmy osobami charakteryzującymi się skłonnością do sięgania po używki. Zapotrzebowanie na witaminę C zwiększa się zatem w istotny sposób u osób, które chętnie sięgają po alkohol i papierosy, a także u cukrzyków. Jej zapasy szybko maleją także wówczas, gdy prowadzimy siedzący tryb życia. Nie można zapominać także o tym, że w powietrzu obecnych jest coraz więcej zanieczyszczeń. Również ich obecność przyczynia się do tego, że potrzebujemy znacznie więcej witaminy C niż nasi przodkowie.

Witamina C w diecie

Nie inaczej dzieje się w przypadku mieszkańców dużych aglomeracji, ci bowiem wymagają większych dawek kwasu askorbinowego niż mieszkańcy wsi. Okazuje się, że pewną rolę mają w tym kontekście do odegrania także przyjmowane przez nas leki, wiele jest więc takich, które wymagają od nas zwiększonych dawek witaminy C. O większych dawkach witaminy C mówi się w odniesieniu do pań, które właśnie spodziewają się potomka i u tych z nas, którzy wykonują prace fizyczne lub intensywnie trenują. Nie może być jednak inaczej, skoro ogromne pokłady witaminy C są przez nas tracone tylko dlatego, że się pocimy. Dziś dysponujemy też wynikami badań mówiącymi o tym, że witamina C jest wytracana szybciej, gdy się stresujemy, a przecież zdecydowana większość z nas nie jest w stanie wyeliminować napięcia ze swojego życia.

WITAMINA C I JEJ NIEDOBÓR

Trudno kwestionować znaczenie witaminy C, ciągle jednak mamy do czynienia z osobami, które bagatelizują wpływ jej niedoboru na ludzki organizm. A jednak, pomimo powszechności kwasu askorbinowego, mamy z nim do czynienia stosunkowo często. Najczęściej winna jest temu nasza dieta, która nie zawsze zawiera tak wiele warzyw i owoców, jak tego potrzebujemy. O zbyt niskim poziomie witaminy C możemy przekonać się wówczas, gdy zmagamy się z silnym osłabieniem i apatią. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro mamy do czynienia z problemem, który często idzie w parze z anemią. Osoby z niedoborem witaminy C muszą liczyć się też ze spadkiem wagi, pękającymi naczynkami, krwawieniem z dziąseł, a przede wszystkim – z częstymi infekcjami.