18 września 2021
Catering dietetyczny 29 kwietnia 2021

Catering dietetyczny dla sportowców


Popularne cateringi dietetyczne

DietBox 74 opinie zadowolonych klientów Zamów dietę
Cuisinable 14 opinii zadowolonych klientów Zamów dietę
Przełom w odżywianiu 143 opinie zadowolonych klientów Zamów dietę

 

Osoby uprawiające sport i na co dzień mające sporą ilość obowiązków, coraz częściej decydują się na to, aby skorzystać z cateringu dietetycznego. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na to, aby nie zaprzepaścić swoich dobrych wyników jadając na mieście lub też posiłkując się daniami gotowymi, które bardzo często mają złe składy i nie służą organizmowi. Oczywiście zapotrzebowanie kaloryczne osoby, która jest aktywna fizycznie i tej, która ma znikomą aktywność w ciągu dnia, nie jest takie samo. Sportowcy przede wszystkim powinni spożywać więcej białka w ciągu dnia, chociaż i w tej kwestii nie należy przesadzić w drugą stronę.

Jakie jest zapotrzebowanie sportowca na białko?

Osoby, które nie są aktywne pod względem fizycznym, powinny spożywać 1 gram białka na kilogram swoje ciała. W przypadku osób uprawiających sporty typowo wytrzymałościowe, takie jak pływanie lub bieganie, takie zapotrzebowanie wzrasta do 1,2 – 1,4 grama na każdy kilogram masy ciała. Od 1,2 – 1,7 gram białka na kilogram masy ciała, muszą spożywać osoby realizujące treningi siłowe lub też wytrzymałościowo-siłowe. Mowa tutaj o uprawiających sporty walki lub też dwubój. Najwięcej białka do spożycia zaleca się natomiast kulturystom, którzy są nastawieni przede wszystkim na budowanie masy mięśniowej. Takie osoby powinny spożywać 1,6 – 2,2 gram na każdy kilogram masy ciała.

Jak widać nie każda aktywność fizyczna będzie wymagała od nas zmian w diecie i spożywania zdecydowanie większej ilości białka. Sport rekreacyjny na pewno nie jest powodem do tego, aby dokonywać właśnie takich zmian w swojej diecie. Natomiast uprawiając sport zawodowo i wyczynowo, należy przysiąść nad tą kwestią, ponieważ może mieć ona niebagatelny wpływ na to, jakie będziemy osiągać wyniki. 

Jakie produkty są źródłem białka?

Zapotrzebowanie na białko u sportowców, nie podlega zatem dyskusji. Jakie produkty należy jednak spożywać, aby przyswajać białko naprawdę bardzo dobrej jakości? Przede wszystkim warto skupić się na chudych gatunkach mięs oraz rybach, nawet tych tłustych. Zawierają one bowiem mnóstwo zdrowych tłuszczy, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Warto również spożywać produkty mleczne oraz jaja w rozsądnej ilości.

Oczywiście jeśli jesteśmy weganami lub też wegetarianami, możemy obyć się bez produktów pochodzenia zwierzęcego. Bogatym źródłem białka są bowiem także produkty roślinne, a przede wszystkim rośliny strączkowe. Wśród najbardziej polecanych w tym zakresie warto wymienić przede wszystkim soję, a także groch, fasolę itp.

Co natomiast z popularnymi odżywkami białkowymi? Oczywiście jeśli mają one dobre składy to ich spożywanie nie wpłynie na nasz organizm negatywnie. Czasem jeśli jesteśmy poza domem i chcemy coś zjeść po treningu, to okazują się one naprawdę dobrym rozwiązaniem. Tak samo jak coraz powszechniejsze obecnie jogurty proteinowe. Jednak mając dobrze skomponowaną i zbilansowaną dietę, zazwyczaj odżywek nie trzeba spożywać. Nie można pić ich również nie analizując tej kwestii, ponieważ mogłoby się okazać, że spożywamy zbyt dużą ilość biała, a to również nie jest zdrowe.

Białko najlepiej jest dostarczać do organizmu co około 3-4h. Dlatego warto jeść je na śniadanie, przykładowo w postaci serka wiejskiego ale również i na obiad oraz kolację. Dobrze jest rozłożyć jego spożywanie w sposób równomierny aby później nie okazało się, że większość białka spożywamy w trakcie jednego posiłku. To nie wpłynie pozytywnie na jego optymalne wykorzystanie w ciągu dnia.

Dlaczego warto skorzystać z cateringu dietetycznego?

Czasem możemy mieć pewne wątpliwości co do tego, czy faktycznie warto skorzystać z cateringu dietetycznego. Bez wątpienia jest to jednak korzystna opcja, szczególnie jeśli mamy wiele zadań w ciągu dnia i nie możemy sami przygotować sobie pełnowartościowych posiłków. Wówczas nasz sportowy tryb życia, może zostać zniweczony przez nieodpowiednie odżywianie się.

Oczywiście cateringi dietetyczne są bardzo różnorodne i każdy może znaleźć tam coś dla siebie. Mają one także różne kaloryczności, dlatego również sportowcy mogą z nich korzystać. Catering może być wegański, wegetariański czy też obfitujący w owoce morza. Wiele firm oferuje również typowe cateringi właśnie dla sportowców, gdzie można znaleźć zwiększoną ilość białka oraz produkty pozytywnie wpływające na kondycję organizmu. Taka dieta jest zbilansowana, nie brakuje w niej witamin i minerałów. Polecana jest każdej osobie, a sportowcom szczególnie, ponieważ to oni starają się dbać o swoje ciało w bardzo zaawansowanym stopniu.


Popularne diety pudełkowe

Standard Jest to dieta pudełkowa dla wszystkich tych, którzy pragną się smacznie i zdrowo odżywiać i nie mają potrzeby wnikliwego liczenia kalorii. Zamów dietę
Odchudzająca Jest to typowa, deficytowa pudełkowa dieta redukcyjna, której celem jest zgubienie zbędnych kilogramów oraz zmniejszenie obwodów w kluczowych miejscach ciała w krótkim czasie. Zamów dietę
Sport Dieta pudełkowa dla sportowców to w pełni zbilansowany zestaw 5 lub 6 posiłków, uwzględniający zwiększone zapotrzebowanie na pełnowartościowe białko oraz węglowodany złożone. Zamów dietę
Wegetariańska Jest to dieta pudełkowa dla wszystkich tych, którzy pragną się smacznie i zdrowo odżywiać i nie mają potrzeby wnikliwego liczenia kalorii. Zamów dietę
Bezglutenowa Jest to specjalna dieta lecznicza dla osób cierpiących na choroby i dolegliwości glutenozależne, tj. celiakia, alergia, bądź nietolerancja na gluten. Zamów dietę
Bez laktory Jest formą leczenia dla osób, których organizm nie trawi zawartego w mleku cukru, czyli laktozy. Zamów dietę