19 maja 2024
Problemy dietetyczne 7 sierpnia 2023

Dlaczego regularne spożywanie posiłków jest ważne?

Regularne spożywanie posiłków jest dobrym nawykiem, ale może być trudne do wprowadzenia. Skupiamy się na tym, że ważne jest, aby jeść co 3 godziny. Nie zastanawiamy się, dlaczego jemy co trzy godziny. Po prostu patrzymy na zegar i odpowiednio dostosowujemy nasze życie. Czy to w jakikolwiek sposób pomaga? Jak wpłynie to na utratę wagi? Dlaczego najczęściej zaleca się 3 godziny między posiłkami?

Zobacz wideo

To wideo jest dla tych, którzy wolą oglądać i słuchać niż czytać.

Dlaczego regularne spożywanie posiłków jest tak ważne?

Wiedząc, dlaczego coś robimy, łatwiej jest wdrożyć nowe nawyki. Ważne jest, aby zrozumieć korzyści płynące z regularnych posiłków dla organizmu. Zacznijmy od tego, że ciało jest podobne do ognia, który należy rozpalić, aby utrzymać ciepło, a następnie upewnić się, że się nie wypali.

W odniesieniu do jedzenia, ogień rozpalamy rano - na śniadanie. Konkretny i wartościowy. Tak jak kilka patyków nie rozpali ognia na długo, tak kawa nie wystarczy na śniadanie.
Po kilku godzinach musimy dołożyć więcej drewna, aby podtrzymać palenisko. Nie trzeba dokładać drewna co kilka minut - ono się spali. Nie trzeba jeść co kwadrans. Lepiej nie pozwolić, aby ogień zgasł po kilku minutach.

Jeśli ogień zgaśnie, trzeba będzie go ponownie rozpalić. Oznacza to, że będziesz musiał dodać znacznie więcej paliwa. Możemy to porównać do jedzenia. Po wielu godzinach bez jedzenia, posiłek, który otrzymujemy przy stole jest zbyt duży. Zjadamy go zbyt szybko i zbyt łapczywie. Może to prowadzić do bólów brzucha, a czasem nawet senności.

Przechowywanie = nieregularność

Ciało również nie jest traktowane sprawiedliwie, ponieważ nie spełniamy podstawowego wymogu, jakim jest zapewnienie paliwa do ruchu. Organizm ma tendencję do magazynowania tłuszczu, ponieważ woli zachować coś na "gorsze sytuacje".

Regularne posiłki zapewniają organizmowi poczucie bezpieczeństwa. Zapas paliwa jest zawsze tam, gdzie jest potrzebny. Oznacza to, że nie musisz robić zapasów na wypadek, gdybyś poczuł głód.

Jak długo należy czekać między posiłkami?

Najczęściej słyszymy, że 3 godziny między posiłkami to idealny odstęp. W rzeczywistości przerwa między posiłkami nie powinna być dłuższa niż 4 godziny. Jeśli odczuwamy potrzebę ponownego jedzenia godzinę po posiłku, to coś jest nie tak z tym posiłkiem. Dobrze przygotowany posiłek zapewni nam energię na kilka godzin.

  • Jeśli zdecydujemy się jeść 5 posiłków dziennie, odstępy między nimi będą prawdopodobnie wynosić około 3 godzin.
  • Jeśli zdecydujemy się jeść cztery posiłki, przerwy między nimi będą dłuższe, a zatem posiłki te muszą być bardziej treściwe.

Wybierz odpowiednią liczbę posiłków dla swoich potrzeb

Ważne jest, aby dopasować liczbę posiłków do swoich możliwości, rytmu dnia i przerw. Jeśli ktoś jest przyzwyczajony do jedzenia dwa razy w tygodniu, może być trudno przestawić się na pięć posiłków na raz. Jednak dodanie jednego posiłku, a następnie drugiego pomoże mu osiągnąć cel.

Jeśli ktoś do tej pory podjadał, może być mu trudno wytrzymać 4 godziny bez jedzenia. Spróbuje najpierw wytrzymać 2,5 godziny, a następnie stopniowo wydłużać ten czas.

Podsumowując

Regularne posiłki dostarczają naszemu organizmowi paliwa niezbędnego do funkcjonowania. Dobrze odżywione ciało jest bardziej skłonne do współpracy z nami w naszych wysiłkach na rzecz utraty wagi.