5 lipca 2022
Porady dietetyczne 1 czerwca 2021

Dieta od dietetyka. Kiedy skorzystać i jak wybrać odpowiednią dietę?


Popularne cateringi dietetyczne

DietBox 74 opinie zadowolonych klientów Zamów dietę
Cuisinable 14 opinii zadowolonych klientów Zamów dietę
Przełom w odżywianiu 143 opinie zadowolonych klientów Zamów dietę

 

Dieta niejedno ma imię. Nie ma chyba osoby, która w swoim życiu nie próbowałaby zastosować jakiejś diety, czy to odchudzającej, czy takiej, której efektem miałaby być poprawa stanu zdrowie. Diety pisane samodzielnie mogą być jednak dość niebezpieczne dla organizmu. Czy jest sens eksperymentować?

Diety wyznaczone przez dietetyka zawierają odpowiednie produkty, które spełnią wszelkie potrzeby danego organizmu. Dostarczenie kluczowych składników odżywczych jest kluczowe dla organizmu, dlatego też każdy, komu zależy na dobrym zdrowiu i samopoczuciu, powinien o to zadbać. 

 

Dieta od dietetyka. Kto powinien skorzystać i w jaki sposób ją wybrać?

Dieta od dietetyka sprawdzi się niemalże u każdej osoby. Warto bowiem zaznaczyć, że celem diety nie musi być tylko zrzucenie kilku kilogramów. Innej diety powinni przestrzegać sportowcy, innej osoby cierpiące na różnego rodzaju dolegliwości, a jeszcze innej wszyscy ci, którym zależy na dobrym samopoczuciu. Specjalista zna się na rzeczy i ułoży odpowiedni jadłospis dla każdego. 

Zróżnicowana dieta jest niezwykle ważna, gdyż to właśnie od niej zależy stan zdrowia człowieka. Nawet osoby, które mają odpowiednią wagę, powinny zastanowić się nad tym, co spożywają i czy nie można w prosty sposób poprawić nieco swojego jadłospisu. Może się bowiem okazać, że mimo tego, że z pozoru wygląda się zdrowo, istnieje jakaś drobna przypadłość, którą można by w łatwy sposób wyleczyć przy pomocy odpowiedniej diety. 

Z pomocy dietetyka powinny skorzystać w szczególności osoby, które borykają się z alergiami pokarmowymi. Jeśli po posiłkach boli nas brzuch, występują obrzęki lub nudności, może się okazać, że nie tolerujemy niektórych grup produktów. Warto wtedy skonsultować się z alergologiem, który określi, z czego warto zrezygnować. Może akurat okaże się, że problemy stwarza gluten lub laktoza. Z uzyskanymi informacjami należy zgłosić się do dietetyka, który zadba o odpowiednio skomponowaną dietę.

Dieta od dietetyka, a choroby

Choroby nie są przeciwwskazaniem w stosowaniu diety. Ba, warto tu dodać, że wiele chorób można zwalczyć, odpowiednio się odżywiając. Koniecznie jednak trzeba poinformować osobę tworzącą dietę o tym, jakie mamy przypadłości. Szczególnie uważać powinny osoby zmagające się z cukrzycą, chorobami wątroby, woreczka żółciowego, jelit, żołądka i nerek. Dolegliwości tych narządów zmuszają do ułożenia odpowiedniej diety, która nie tyle nie zaszkodzi, ile pomoże i ustabilizuje stan danych narządów.

Co wpływa na wybór odpowiedniej diety?

Najważniejsza jest tu analiza składu ciała. Pozwala ona w prosty sposób określić, jakie są parametry organizmu, takie jak zawartość wody czy procentowa zawartość tłuszczu. Łatwo w ten sposób określić, w którą stronę należy się udać z dietą. Może potrzebne będzie zwiększenie zapotrzebowania energetycznego, albo też należy wprowadzić małą redukcję. Ogromny wpływ mają również wszelkiego rodzaju alergie pokarmowe, które wymuszają zrezygnowanie z niektórych produktów, celem poprawy samopoczucia. Istnieje wiele rodzajów diet i muszą być one wybrane zgodnie z zapotrzebowaniem organizmu.

Oczywiście należy pamiętać, że usługa dietetyka nie jest darmowa i należy za nią zapłacić. Efekty są jednak warte poniesionych kosztów.

Efekty diety od dietetyka

Dzięki odpowiedniej diecie można osiągnąć naprawdę wiele, zaczynając od utraty zbędnych kilogramów, na redukcji wpływu alergii pokarmowych na swoje życie kończąc. Dieta pozwoli poprawić samopoczucie, a co za tym idzie jakość życia. Należy jednak pamiętać, że samo przepisanie diety nie wystarczy. Należy koniecznie jej przestrzegać, zwłaszcza w zakresie spożywanych produktów. Może te kilka chipsów czy lampka wina nie wydają się wielkim grzechem, jednak w ostatecznym rozrachunku może one sporo zmienić i negatywnie wpłynąć na przebieg diety, dlatego też należy zakasać rękawy i dokładnie przestrzegać zaleceń. Warto także być w stałym kontakcie z dietetykiem, tak by na bieżąco wprowadzać zmiany w jadłospisie, gdyby się okazało, że jednak coś nam szkodzi lub działa nie tak, jak powinno.

 


Popularne diety pudełkowe

Standard Jest to dieta pudełkowa dla wszystkich tych, którzy pragną się smacznie i zdrowo odżywiać i nie mają potrzeby wnikliwego liczenia kalorii. Zamów dietę
Odchudzająca Jest to typowa, deficytowa pudełkowa dieta redukcyjna, której celem jest zgubienie zbędnych kilogramów oraz zmniejszenie obwodów w kluczowych miejscach ciała w krótkim czasie. Zamów dietę
Sport Dieta pudełkowa dla sportowców to w pełni zbilansowany zestaw 5 lub 6 posiłków, uwzględniający zwiększone zapotrzebowanie na pełnowartościowe białko oraz węglowodany złożone. Zamów dietę
Wegetariańska Jest to dieta pudełkowa dla wszystkich tych, którzy pragną się smacznie i zdrowo odżywiać i nie mają potrzeby wnikliwego liczenia kalorii. Zamów dietę
Bezglutenowa Jest to specjalna dieta lecznicza dla osób cierpiących na choroby i dolegliwości glutenozależne, tj. celiakia, alergia, bądź nietolerancja na gluten. Zamów dietę
Bez laktory Jest formą leczenia dla osób, których organizm nie trawi zawartego w mleku cukru, czyli laktozy. Zamów dietę