29 marca 2024
Porady dietetyczne 27 lipca 2021

Jak dieta wpływa na samopoczucie?

Jedno z popularniejszych powiedzeń, z jakimi mamy do czynienia w codziennym życiu uczy nas, że jesteśmy tym, co jemy. Rzeczywiście, to za pośrednictwem jedzenia do naszego organizmu trafiają składniki odżywcze, które można uznać za niezbędne nam do życia. Już choćby dlatego wskazane jest zadbanie o to, aby nasza codzienna dieta była zbilansowana. Takie podejście do niech gwarantuje nam przecież nie tylko dobre zdrowie, ale i samopoczucie. Tu pojawia się pytanie, w jaki sposób to, co jemy może przesądzać o tym, jak się czujemy. Okazuje się przy tym, że o wpływie tym możemy mówić na co najmniej kilku poziomacjh. Jeśli nieustannie zmagamy się ze zmęczeniem, nasz nastrój nie jest najlepszy, a do tego brakuje nam energii do działania może się okazać, że dieta jest odpowiedzialna za taki stan rzeczy w większym stopniu niż skłonni bylibyśmy przypuszczać właśnie dlatego, że za mało jest w niej składników odżywczych o kluczowym znaczeniu.

Dobre samopoczucie – największe zagrożenia

O tym, że jedzenie wpływa na samopoczucie przekonał się z pewnością przynajmniej raz każdy z nas. Wystarczyło przecież zjeść wyjątkowo ciężki posiłek, a do tego nie zorientować się w porę, że zjadło się go za dużo, aby stanąć przed koniecznością zmagania się z sennością, zmęczeniem i uczuciem ciężkości. Zwykle te objawy nie są zresztą jedynymi świadczącymi o tym, że jedzenie i samopoczucie idą ze sobą w parze. Trudno przecież zapewniać, że czujemy się świetnie, jeśli towarzyszy nam zgaga, niestrawność oraz inne problemy żołądkowe. Na szczęście, w tym przypadku stosunkowo łatwo jest wyciągnąć wnioski zapobiegające podobnym zjawiskom w przyszłości. Wystarczy, że będziemy unikać ciężkostrawnych potraw.

Bywa jednak i tak, że dieta wpływa na nasze samopoczucie w bardziej zakamuflowany sposób. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że nasz organizm potrzebuje wielu składników odżywczych o zróżnicowanym charakterze i to właśnie dieta jest ich najlepszym nośnikiem. Nie zawsze mamy szansę na dostarczenie ich w odpowiedniej ilości, a zarówno ciało, jak i umysł potrafią dość dosadnie wyrażać swoje niezadowolenie z tego powodu. Prawdą jest to, że tak zwane „śmieciowe jedzenie” nie poprawia nastroju, może mu jednak szkodzić także niski poziom wielu składników mineralnych.

Jedz i czuj się dobrze

Nie trzeba wcale radykalnie zmieniać diety, aby odczuwać radość z jedzenia i nie zmagać się nieustannie z ponurym nastrojem. Pomocne okaże się jednak kilka zasad, których powinniśmy przestrzegać. Najważniejsza z nich odnosi się do śniadania. Nie każdy za nim przepada, warto jest jednak pamiętać, że mówiąc o nim rzeczywiście mamy na myśli najważniejszy posiłek, z jakim mamy kontakt w ciągu dnia. To śniadanie daje nam energię do działania, a do tego definiuje nasz dzienny metabolizm. Najlepiej rozpoczynać dzień od produktów pełnoziarnistych. Te bogate są w błonnik pokarmowy, który zapewnia poczucie sytości.

W codziennej diecie przydają się także kwasy omega3 znane z korzystnego wpływu na nasz umysł oraz witamina D. Poświęca się jej coraz więcej uwagi, bo jej wpływ na organizm nie ogranicza się jedynie do utrzymania kości i skóry w dobrym stanie. Witamina D znana jest również z tego, że poprawia nam humor. Pamiętajmy też, ze wpływ na nasze samopoczucie ma nie tylko to, co jemy, ale i to, czego unikamy. Tu szczególnie groźne mogą okazać się cukry proste pojawiające się w słodyczach. Można sobie na nie pozwolić raz na jakiś czas, warto jednak pilnować, aby jedzenie słodyczy nie weszło nam w nawyk. Zdrowo zbilansowana dieta nie jest wcale trudna do utrzymania. Warto o niej myśleć także po to, aby czuć się coraz lepiej psychicznie.