Wokół metabolizmu urosło wiele mitów. Stosujesz dietę, przykładasz się w liczeniu kalorii a waga się nie zmienia? Czy są skuteczne metody na jego przyspieszenie? Oczywiście, poniżej znajdziesz informacje, co zrobić, żeby cieszyć się szczupłą sylwetką.
Metabolizm jest pojęciem, który dotyczy wszystkich procesów zachodzących w organizmie. Jego przyspieszenie przyczynia się do dostarczenia większej ilości kalorii i ich spalania. A więc co należy zrobić, aby jego tempo było wyższe? Możliwości jest kilka.
W celu przyspieszenia metabolizmu warto ograniczyć spożywanie alkoholu, przyczynia się on do jego spowolnienia. Podczas jego wypicia, organizm zajmuje się metabolizowaniem trunków procentowych, a więc dodatek spożywanych przekąsek kumuluje się w organizmie pod postacią tkanki tłuszczowej. Dlatego jeżeli priorytetem jest schudnięcie lub poprawa nawyków żywieniowych, zalecana jest rezygnacja z alkoholu w celu uniknięcia zwolnienia metabolizmu. Podobna sytuacja dotyczy palenia papierosów. Utarło się przekonanie, że papierosy są efektywnym sposobem kontroli masy ciała. I wiele badań wykazało, że po zakończeniu palenia tytoniu, nastąpił wzrost wagi. Natomiast obserwuje się, że przyrost masy ciała słabnie w ciągu kilku lat. Aby przyspieszyć metabolizm po rzuceniu palenia, najlepiej zmniejszyć ilość spożywanych kalorii. Pomoże również zwiększenie aktywności fizycznej, dodanie do codziennego planu nowego treningu lub wprowadzenie częstszych spacerów. Zmniejszenie spożywanego jedzenia istotne jest już na początku rzucenia palenia w celu uniknięcia ,,nagradzania'' braku nikotyny w organizmie. Można również sięgać po nikotynowe gumy, które zwiększają metabolizm u byłych palaczy i są skuteczną terapią zastępczą. Termogeniczny efekt gum nikotynowych może być wzmocniony poprzez dodatek kofeiny.
Zostały przeprowadzone badania, sugerujące, że ilość snu w nocy wpływa pozytywnie na przyspieszenie metabolizmu. U uczestników badania mierzono ilość spożywanych kalorii w ciągu dnia, poziom cukru we krwi, poziom hormonów oraz tempo spalania energii. Wynik badania pokazuje, że nawet jedna nieprzespana noc ma ogromny wpływ na metabolizm w ciągu dnia.
W Internecie popularne są tabletki na przyspieszenie metabolizmu. Często oczekiwane jest jak najszybsze osiągnięcie efektów, żeby w jak najkrótszym czasie schudnąć. W aptece oraz internecie można znaleźć bardzo dużo sklepów oferujących suplementy, których atrakcyjne slogany przywołują o szybkim przyspieszeniu metabolizmu. Na samym początku, warto zaznaczyć, że suplementy diety nie są poddawane badaniom, a ich zapewnienia, mogą nie raz przynieść więcej szkody niż pożytku dla zdrowia. Tabletki na przyspieszenie metabolizmu najczęściej są skomponowane z zielonej herbaty w formie proszku, zielonej kawy, zielonego jęczmienia czy chromu, który reguluje poziom cukru we krwi i może hamować łaknienie. A więc najczęściej suplementy diety bazują na produktach lub ekstraktach pochodzenia roślinnego, które można włączyć do swojej diety, jako standardowe produkty spożywcze. Dlatego, jeżeli wczytamy się w dokładniejszy skład tego typu tabletek, okaże się, że ilość wykorzystanych w nich składników mineralnych i witamin jest minimalna. Dlatego lepszym pomysłem będzie zmiana diety, wprowadzenie odpowiedniej redukcji masy ciała oraz aktywności fizycznej. Nie warto oczekiwać, że tabletki przyspieszą metabolizm w momencie, gdy sposób odżywiania nie będzie prawidłowy a jedyną aktywnością będzie przeglądanie programów telewizyjnych na kanapie.
Metabolizm to nic innego jak przemiana materii, do której oszacowania używa się odpowiednich wzorów. Przemiana zależy od większych wydatków energetycznych w organizmie i na nie wpływają parametry antropometryczne jak: masa ciała, wiek, wzrost, płeć oraz aktywność fizyczna. Tempo metabolizmu jest inne u mężczyzn, ze względu na inny rozkład tkanki tłuszczowej. Kobiety mają niższą przemianę materii, ze względu na niższą ilość mięśni w organizmie. Ich liczba związana jest z szybszym tempem metabolizmu. Kobiety natomiast mają większy poziom tkanki tłuszczowej, która służy do ewentualnej prokreacji. Jednak ze względu na cykl menstruacyjny, w fazie lutealnej metabolizm u kobiet przyspiesza. Niektóre dane wskazują, że tempo przemiany materii jest wtedy wyższe nawet o 16%. U mężczyzn natomiast za sprawą innej budowy ciała, organizm nie magazynuje niczego na wypadek zbyt restrykcyjnego odchudzania, co przyczynia się do utrzymania przyspieszonego tempa metabolizmu.
Komentarze (0)