12 listopada 2024
Porady dietetyczne 30 lipca 2020 0

Metabolizm - jak go przyspieszyć?

Wokół metabolizmu urosło wiele mitów. Stosujesz dietę, przykładasz się w liczeniu kalorii a waga się nie zmienia? Czy są skuteczne metody na jego przyspieszenie? Oczywiście, poniżej znajdziesz informacje, co zrobić, żeby cieszyć się szczupłą sylwetką.

Metabolizm – jak go skutecznie przyspieszyć?

Metabolizm jest pojęciem, który dotyczy wszystkich procesów zachodzących w organizmie. Jego przyspieszenie przyczynia się do dostarczenia większej ilości kalorii i ich spalania. A więc co należy zrobić, aby jego tempo było wyższe? Możliwości jest kilka.

  • Aktywność fizyczna -  Wprowadzenie i modyfikowanie treningów ma ogromny wpływ na redukcję masy ciała. Aktywność fizyczna podwyższa krążenie krwi, dotlenia a przy tym znacząco przyspiesza metabolizm. Warto wprowadzić zamiennie trening interwałowy oraz siłowy, żeby nie przyzwyczaić organizmu do jednego rodzaju aktywności fizycznej. Jednak oprócz treningu, warto podkręcić jego działanie poprzez wybór na co dzień schodów zamiast windy czy parkowanie samochodu  z dala od docelowego miejsca. Dlatego, aby więcej spalić kalorii, należy się więcej ruszać.
  • Odpowiednia ilość białka - W przyspieszeniu metabolizmu może również pomóc spożywanie odpowiedniej ilości białka. Charakteryzuje się on wysokim efektem termicznym pożywienia, czyli podczas trawienia ilość zużywanej energii jest szybsza. Odpowiednia ilość  białka podwyższa uczucie sytości oraz reguluje spożywanie kalorii.
  • Nawodnienie - Dodatkowym czynnikiem skutkującym w redukcji masy ciała jest odpowiednia ilość płynów. Wypicie szklanki wody na czczo spowoduje przyspieszenie metabolizmu nawet o 30%. I to już od początku dnia. Dodatkowo organizm musi zużyć energię w celu jego ogrzania i wyrównać temperaturę do dostarczonej pod postacią wypitej wody. Brak płynów, może wpływać na spowolnienie metabolizmu i pogorszenie niektórych procesów.
  • Zielona herbata i kawa – Według badań wynika, że przyspieszają one tempo metabolizmu oraz wpływają na redukcję tkanki tłuszczowej. Powodem jest kofeina zawarta w tych produktach, która stymuluje układ nerwowy w organizmie do wydzielania noradrenaliny a tym samym przyspieszając metabolizm.
  • Ostre przyprawy –  Dodawanie do potraw ostrych przypraw, mogą podkręcić redukcję masy ciała nawet o 23%. Do takich przypraw należą: chili, pieprz, kurkuma, czosnek, imbir, lubczyk, kminek, goździki, majeranek oraz cynamon. Głównym produktem odpowiadającym za to działanie jest kapsaicyna zawarta w papryczkach chili.
  • Błonnik – błonnik ma bardzo duże działania prozdrowotne. Spożywanie błonnika działa stymulująco na perystaltykę jelit, powodując wzrost metabolizmu, za sprawą ich sprawniejszej pracy. Odpowiednia ilość błonnika w diecie wpływa na szybsze pozbywanie się niestrawionych resztek z organizmu.
  • Zbilansowana dieta - Oznacza to unikanie rewolucyjnych rozwiązań żywieniowych. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór produktów niskoprzetworzonych. Warto, aby przerwy pomiędzy posiłkami były co 3-4 godziny. Lepiej jeść częściej i w małych ilościach, uzyskując utrzymanie szybkiego tempa metabolizmu. 
  • Relaks i sen - Nie można zapominać o regeneracji, relaksie i odpowiednim wysypianiu się. Zaburzenie snu obniża przemianę materii i dodatkowo może wpływać na sięganie po większą ilość jedzenia i wzmożony apetyt.
  • Stres - Nadmierna ilość stresu wpływa negatywnie na wydzielanie hormonów – adrenaliny oraz kortyzolu. Ich zaburzenie odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Wdrożenie wszystkich wskazówek pozwoli cieszyć się szczupłą sylwetką.

W jaki sposób przyspieszyć metabolizm po wypiciu alkoholu i rzuceniu palenia?

W celu przyspieszenia metabolizmu warto ograniczyć spożywanie alkoholu, przyczynia się on do jego spowolnienia. Podczas jego wypicia, organizm zajmuje się metabolizowaniem trunków procentowych, a więc dodatek spożywanych przekąsek kumuluje się w organizmie pod postacią tkanki tłuszczowej. Dlatego jeżeli priorytetem jest schudnięcie lub poprawa nawyków żywieniowych, zalecana jest rezygnacja z alkoholu w celu uniknięcia zwolnienia metabolizmu. Podobna sytuacja dotyczy palenia papierosów. Utarło się przekonanie, że papierosy są efektywnym sposobem kontroli masy ciała. I wiele badań wykazało, że po zakończeniu palenia tytoniu, nastąpił wzrost wagi. Natomiast obserwuje się, że przyrost masy ciała słabnie w ciągu kilku lat. Aby przyspieszyć metabolizm po rzuceniu palenia, najlepiej zmniejszyć ilość spożywanych kalorii. Pomoże również zwiększenie aktywności fizycznej, dodanie do codziennego planu nowego treningu lub wprowadzenie częstszych spacerów. Zmniejszenie spożywanego jedzenia istotne jest już na początku rzucenia palenia w celu uniknięcia ,,nagradzania'' braku nikotyny w organizmie. Można również sięgać po nikotynowe gumy, które zwiększają metabolizm u byłych palaczy i są skuteczną terapią zastępczą. Termogeniczny efekt gum nikotynowych może być wzmocniony poprzez dodatek kofeiny.

przyspieszenie metabolizmu

Przyspieszony metabolizm w nocy

Zostały przeprowadzone badania, sugerujące, że ilość snu w nocy wpływa pozytywnie na przyspieszenie metabolizmu. U uczestników badania mierzono ilość spożywanych kalorii w ciągu dnia, poziom cukru we krwi, poziom hormonów oraz tempo spalania energii. Wynik badania pokazuje, że nawet jedna nieprzespana noc ma ogromny wpływ na metabolizm w ciągu dnia.

Tabletki na przyspieszony metabolizm

W Internecie popularne są tabletki na przyspieszenie metabolizmu. Często oczekiwane jest jak najszybsze osiągnięcie efektów, żeby w jak najkrótszym czasie schudnąć. W aptece oraz internecie można znaleźć bardzo dużo sklepów oferujących suplementy, których atrakcyjne slogany przywołują o szybkim przyspieszeniu metabolizmu. Na samym początku, warto zaznaczyć, że suplementy diety nie są poddawane badaniom, a ich zapewnienia, mogą nie raz przynieść więcej szkody niż pożytku dla zdrowia. Tabletki na przyspieszenie metabolizmu najczęściej są skomponowane z zielonej herbaty w formie proszku, zielonej kawy, zielonego jęczmienia czy chromu, który reguluje poziom cukru we krwi i może hamować łaknienie. A więc najczęściej suplementy diety bazują na produktach lub ekstraktach pochodzenia roślinnego, które można włączyć do swojej diety, jako standardowe produkty spożywcze. Dlatego, jeżeli wczytamy się w dokładniejszy skład tego typu tabletek, okaże się, że ilość wykorzystanych w nich składników mineralnych i witamin jest minimalna. Dlatego lepszym pomysłem będzie zmiana diety, wprowadzenie odpowiedniej redukcji masy ciała oraz aktywności fizycznej. Nie warto oczekiwać, że tabletki przyspieszą metabolizm w momencie, gdy sposób odżywiania nie będzie prawidłowy a jedyną aktywnością będzie przeglądanie programów telewizyjnych na kanapie.

Czym się różni metabolizm u kobiety i mężczyzny?

Metabolizm to nic innego jak przemiana materii, do której oszacowania używa się odpowiednich wzorów.  Przemiana zależy od większych wydatków energetycznych w organizmie i na nie wpływają parametry antropometryczne jak: masa ciała, wiek, wzrost, płeć oraz aktywność fizyczna.  Tempo metabolizmu jest inne u mężczyzn, ze względu na inny rozkład tkanki tłuszczowej. Kobiety mają niższą przemianę materii, ze względu na niższą ilość mięśni w organizmie. Ich liczba związana jest z szybszym tempem metabolizmu. Kobiety natomiast mają większy poziom tkanki tłuszczowej, która służy do ewentualnej prokreacji. Jednak ze względu na cykl menstruacyjny, w fazie lutealnej metabolizm u kobiet przyspiesza. Niektóre dane wskazują, że tempo przemiany materii jest wtedy wyższe nawet o 16%.  U mężczyzn natomiast za sprawą innej budowy ciała, organizm nie magazynuje niczego na wypadek zbyt restrykcyjnego odchudzania, co przyczynia się do utrzymania przyspieszonego tempa metabolizmu.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz