24 września 2020
Witaminy i suplementy 2 sierpnia 2017

Właściwości aloesu

W branży kosmetycznej i farmaceutycznej mamy coraz więcej różnych produktów, w których pojawiają się nowe składniki o szybkim i efektywnym działaniu. Jednak nadal najwięcej daje nam natura, to właśnie ona ma dla nas między innymi aloes, który może doskonale działać na nasz organizm.

Aloes zaliczany jest do grona liliowatych, które występują na terenie Afryki, Półwyspu Arabskiego albo też w basenie Morza Śródziemnego. Przede wszystkim pojawia się na ziemiach suchych, piaszczystych czy kamienistych obszarach. W naszym kraju może być uprawiany w warunkach szklarniowych bądź też w doniczkach w formie rośliny ozdobnej. Obecnie jest około 200 różnych gatunków, jednak tylko kilka ma podane działanie zdrowotne. Przede wszystkim moc zdrowotna tkwi w liściach rośliny, na których znajduje się woskowy nalot. Po tym jak liść zostanie przecięty otrzymamy śluzowy miąższ. Do celów farmaceutycznych i kosmetycznych używane są świeże liście albo przygotowywany z miąższu sok.

Właściwości

W roślinie wyróżnia się około 140 różnych substancji aktywnych, które będą wykorzystywane w trakcie produkcji leków oraz kosmetyków. Aloes ma witaminy z grupy B, a także cenny dla zdrowia kwas foliowy. Witaminy odpowiadają za nasz układ nerwowy, wpływają dobrze na metabolizm, ograniczają nerwy. Człowiek sam nie jest w stanie ich syntezować i dlatego ich dostarczenie w diecie jest tak bardzo ważne. W składzie aloesu znajdują się cenne witaminy i inne ważne dla naszego zdrowia składniki, które mogą pełnić w organizmie wiele funkcji. Mamy tam enzymy, minerały takie jak sód, potas, magnez, wapń, żelazo, cynk, mangan, miedź, kobalt, nikiel, molibden, stront i bar.

Jak wykorzystać aloes

Wykorzystanie

Aloes obecnie jest stosowany w wielu gałęziach przemysłu farmaceutycznego, kosmetycznego oraz spożywczego. Stosowany jest także chętnie sok z aloesu, który działa przeczyszczająco, poprawia łaknienie, jest żółciopędny. Może dobrze wpływać na pracę wątroby. Liście wykorzystywane są do tworzenia preparatu, który dobrze działa na nasza odporność. Aloes jest stosowany przy chorobach układu pokarmowego, wrzodach żołądka czy dwunastnicy albo przy problemach z jelitem grubym. Spożywanie aloesu czy preparatów z jego dodatkiem będzie również ważne w momencie, gdy mamy problem z regulowaniem poziomu cukru. Aloes może być korzystny na odleżyny, rany czy oparzenia, wpływa bowiem korzystnie na ich gojenie, będzie dobrze chronić przed zakażeniem. W kosmetyce preparaty z aloesem będą polecane do skóry wrażliwej, suchej czy jako element poprawiający pielęgnację włosów.

Trzeba pamiętać, że moc rośliny znana jest od kilku tysięcy lat i była ona już wykorzystywana na Bliskim Wschodzie. Korzystali z niej już Grecy, Rzymianie czy Egipcjanie, którzy cenili te liczne składniki odżywcze, które znajdują się w tej roślinie.