19 marca 2024
Diety 2 listopada 2020

Dieta płynna przez kolonoskopię – co jeść?

Kolonoskopia jest ważnym badaniem pozwalającym nawet we wczesnym stadium choroby wykryć nawet niewielkie polipy, które w perspektywie czasu mogą okazać się poważnymi zmianami nowotworowymi. Jednak warto wiedzieć w jaki sposób przygotować się przed wykonaniem kolonoskopii. Duże znaczenie ma przede wszystkim zastosowanie odpowiedniej diety zarówno przed badaniem jak i po jego wykonaniu.

Czym jest kolonoskopia?

Kolonoskopia jest badaniem wykonywanym za pomocą endoskopu, który jest wprowadzany przez odbyt pacjenta do jelita grubego. Następnie lekarz ogląda i ocenia stan śluzówki jelita i w razie pojawienia się nieprawidłowości, zostaje pobrany wycinek do badania, usunięcie polipy lub zahamowanie krwawienia.

Kto i w jakich sytuacjach powinno się zdecydować do przeprowadzenia kolonoskopii?

Zaleca się wykonanie kolonoskopii osobom, które ukończyły 50 rok życia. Dodatkowo na badanie powinny się zdecydować osoby z objawami:

  • w ostatnim czasie pojawiły się częste biegunki, zaparcia
  • zauważone zostało krwawienie z odbytu
  • osoby z ryzykiem wystapienia stanów zapalnych jelit, polipów jelita grubego
  • osoby z ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego
  • u których występują przewlekłe skurczowe bóle brzucha
  • osoby z anemią ze względu na zmęczenie organizmu

W celu uzyskania skierowania na kolonoskopię należy udać się do lekarza rodzinnego (pierwszego kontaktu), chirurga, gastroenterologa lub onkologa.

kiedy wykonać kolonoskopię?

W jaki sposób przygotować się do kolonoskopii?

Wykonanie kolonoskopii powinno odbywać się przy całkowicie oczyszczonym jelicie w celu uzyskania wyraźnego obrazu. Oznacza to, że pacjent przed wykonaniem badania powinien przygotować się w odpowiedni sposób, wprowadzając odpowiednią dietę, aby pozbyć się resztę jedzenia. Zalecane jest również zastosowanie środka przeczyszczającego, który usprawni opróżnienie narządów ze złogów jedzenia.

Przed przystąpieniem do wykonania badania, lekarz musi zostać poinformowany o ogólnym stanie zdrowia pacjenta i  ewentualnych chorobach a zwłaszcza o:

  • ciąży, nadciśnieniu tętniczym, chorobie niedokrwiennej serca, tętniaku aorty, jaskrze, uczuleniu na leki lub cukrzycy

Zwłaszcza osoby z cukrzycą powinni wcześniej poinformować diabetologa o planowanym wykonaniu kolonoskopii. Dzięki temu lekarz wcześniej może ustalić odpowiednie dawki insuliny lub leków właśnie na czas przeprowadzenia badania.

Dieta przed kolonoskopią – dieta lekkostrawna

Tydzień przed wykonaniem badania należy zastosować dietę lekkostrawną. Można nawet taką dietę zastosować już 2 tygodnie wcześniej, aby jeszcze lepiej przygotować swój organizm do organizm oraz aby mógł odpocząć od tłustych i ciężkostrawnych posiłków, które były spożywane do tej pory.

Będąc przez ten okres na diecie lekkostrawnej powinno się spożywać potrawy i produkty gotowane na parze lub w wodzie lub pieczone bez dodatku tłuszczu. Zalecane jest spożywanie zup warzywnych, sięganie po chude produkty mleczne, mięsa.  Należy natomiast zrezygnować z nasion roślin strączkowych, surowych warzyw i owoców, tłustych rodzajach mięsa i ryb. Z diety należy wyeliminować również pełnoziarniste produkty zbożowe: brązowy ryż, gruboziarniste kasze i pieczywo razowe. Warto również pomyśleć o zmniejszeniu spożywanych porcji posiłków. Jeśli są przyjmowane suplementy, warto pomyśleć nad ich odstawieniem – dotyczy to przede wszystkim żelaza oraz suplementów z błonnikiem pokarmowym.

dieta przed kolonoskopią

Dieta przed kolonoskopią – dieta ubogoresztkowa

Dieta ubogoresztkowa powinna być wprowadzona 2-4 dni przed wykonaniem badania. Taki sposób żywienia jest już bardziej rygorystyczny niż dieta lekkostrawna i charakteryzuje się całkowitym wyeliminowaniem błonnika pokarmowego z diety. Należy również podczas tych dni unikać kukurydzy, pestek, orzechów, warzyw oraz owoców zawierających drobne pestki. Poza produktami, które zawierają wysoką ilość błonnika, należy również wyeliminować tłuste mięso i ryby, mleko i przetwory mleczne oraz sosy. Można natomiast spożywać białe pieczywo i makarony, ryż, bulion, chude mięso i ryby, kleiki i kisiel. Warto również nawadniać organizm, zwłaszcza niegazowaną wodą. Można również pić przetarte i przecedzone soki, niegazowane napoje, kawę i herbatę bez fusów.

Dieta przed kolonoskopią – dieta płynna

Na dwa lub jeden dzień przed kolonoskopią należy zastosować dietę płynną. Każdy ze spożywanych posiłków musi być w formie płynnej. Wybór takiej konsystencji nie jest przypadkowy, dieta płynna przed kolonoskopią ma zapewnić łatwiejsze oczyszczanie jelit.

Na diecie płynnej można spożywać bulion mięsny lub warzywny (musi być dokładnie przecedzony). Można również przygotować kisiel (bez dodatków owoców), również na diecie płynnej można spożyć jeden posiłek zawierający konsystencję półpłynną np. pierś kurczaka zmiksować i podać z ugotowaną marchewką. Dzień przed badaniem najlepiej spożywać jedynie napoje i właśnie wtedy należy zażyć środek przeczyszczający. Najlepiej, aby spożywanymi płynami w większości była niegazowana woda. Należy pamiętać, że zażywając środek przeczyszczający należy wypić dużą ilość płynów – nawet do 4 litrów.

dieta w dniu kolonoskopii

Dieta w dniu kolonoskopii

W dniu wykonania badania należy utrzymać post ścisły a mianowicie zalecany jest brak spożywania posiłków. Do czterech godzin przed wykonaniem badania powinno się pić duże ilości płynów niegazowanych. Dodatkowo można ssać landrynki, które pomogą przetrwać post.  Natomiast jeśli planowane jest wykonanie znieczulenia to najlepiej powstrzymać się od przyjmowania płynów.

Po kolonoskopii można już wrócić do normalnego, codziennego żywienia. W miarę możliwości zalecane jest kontynuowane diety lekkostrawnej, przynajmniej przez 2 pierwsze dni po wykonaniu badania. Taki zabieg ma na celu przygotowanie organizmu do spożywania bardziej ciężkich posiłków. Zaraz po badaniu mogą pojawić się bóle brzucha i wzdęcia ze względu na wprowadzenie powietrza podczas kolonoskopii.