18 września 2021
Diety 2 kwietnia 2021

Dieta sirtfood (dieta Adele): zasady, jadłospis, kalorie, składniki


Popularne cateringi dietetyczne

DietBox 74 opinie zadowolonych klientów Zamów dietę
Cuisinable 14 opinii zadowolonych klientów Zamów dietę
Przełom w odżywianiu 143 opinie zadowolonych klientów Zamów dietę

W ciągu ostatnich kilku lat słynna piosenkarka Adele zrzuciła 45 kilogramów. Celebrytka z dumą pokazała efekty pracy nad sobą w odważnych kreacjach podczas wakacji na Karaibach. Przyczyniła się do tego dieta Adele czy tak zwana dieta sirt food.

Na czym polega dieta?

Sama Adele nie zdradza sekretu odchudzania, ale źródła bliskie celebrytce podały, że pomogła jej w tym trenerka fitness Camila Gudis i dieta Adel. Czym jest dieta Adele. Na czym polega?

System żywienia sirtfood, opracowany przez dietetyków Aidana Gogginsa i Glena Mattena, jest pozycjonowany nie tyle jako dieta, ile jako ekspresowy program przeciwstarzeniowy, który przywróci organizmowi szczytową formę. Goggins nazywa go „wzmacniaczem wydajności” i szczególnie poleca go sportowcom i osobom, które szykują się do ślubu, aby w dniu uroczystości wyglądały jak najlepiej.

Goggins i Martin, obaj certyfikowani dietetycy (a Aidan jest również farmaceutą), opracowali podstawowe zasady diety po dokładnym przestudiowaniu dobroczynnych właściwości biologicznie czynnej substancji resweratrolu. Resweratrol zawarty jest w skórkach winogron, a więc w czerwonym winie, i nadaje napojowi bukiet korzystnych właściwości - przeciwutleniających, hipocholesterolemicznych, kardioprotekcyjnych, a nawet przeciwnowotworowych. Oczywiście mówimy o piciu wina w rozsądnych ilościach i z zastrzeżeniem wieku i wskazań terapeutycznych.

Resweratrol należy do klasy sirtuin - enzymów komórkowych. Światowi naukowcy od dawna twierdzą, że cytrusy są odpowiedzialne za odporność organizmu na stres, regulację procesu starzenia, zapobieganie chorobom związanym z wiekiem i długość życia. Goggins i Martin zauważyli, że stosowanie niektórych pokarmów - w szczególności orzechów włoskich, kaparów, czerwonej cebuli i ciemnej czekolady - aktywuje produkcję sirtuin w organizmie, co pomaga komórkom w aktywnej regeneracji. Ważne jest, aby zrozumieć, że sirtuiny, chociaż są białkami, nie można uzyskać z zewnątrz: nie można ich po prostu „przyjmować”, podobnie jak witaminy, z jedzeniem, jedząc garść orzechów lub talerz warzyw. Jednak możliwe jest uruchomienie mechanizmu tworzenia sirtuin, w czym ma pomóc właśnie dieta sirtuinowa.

Niektóre pokarmy są do tego zdolne, zwłaszcza te bogate w polifenole. Goggins i Matten nazwali je „sirtfoods” przez analogię do „superfoods”.

Plan posiłków

Każdy sirtfood ma własną kombinację biologicznie aktywnych substancji, które są dobre dla organizmu, ale dietetycy poszli o krok dalej. Okazało się, że połączenie kilku produktów bogatych w sirtuiny zwielokrotniło efekt. Dlatego wybrali te, które można wykorzystać do skomponowania codziennego menu. Tak więc Goggins i Matten odkryli, że niektóre produkty sirtuinowe zapobiegają tworzeniu się złogów tłuszczu, podczas gdy innych - aktywuje utylizację już istniejących (oczywiście przy niezbędnym wysiłku fizycznym).

Na podstawie badań dietetycy opracowali siedmiodniowy plan posiłków oparty na sirt food. Dieta sirtfood została zaprojektowana, aby pomóc nie tylko szybko schudnąć, ale także aktywować ukryte rezerwy organizmu i pobudzić go do pracy. Dobrą wiadomością jest to, że wiele potraw, które polecają Goggins i Matten, pojawia się na naszym stole każdego dnia.

Co zatem możemy jeść przy dieta Adele? Przepisy uwzględniają przede wszystkim tak zwane główne pokarmy sirtowe, które wymienia dieta Adele. Jadłospis to kasza gryczana, kapary, seler, chili, gorzka czekolada (z co najmniej 85% ziaren kakaowych), kawa, oliwa z oliwek (oczywiście Extra Virgin), zielona herbata (najlepiej matcha), jarmuż, czosnek, daktyle, rukola, pietruszka, cykoria, czerwona cebula, czerwone wino (najlepiej Pinot Noir), soja, ciemne jagody (wiśnie, truskawki, jeżyny, jagody, maliny), kurkuma, orzechy włoskie.

Schemat diety sirtfood

Jest konwencjonalnie podzielony na dwie fazy. Faza szybka, niczym rodzaj marszu, pozwoli zrzucić 3-3,5 kg w tydzień i szybko zrestartować organizm. Zaleca się powtarzać go raz na trzy miesiące, nawet tym, którzy stale przestrzegają zasad żywienia, jakie dyktuje dieta Adele. Jadłospis przewiduje na tym etapie picie soków, które poleca dieta sirtuinowa.

Dzień pierwszy, drugi i trzeci - Pij trzy porcje zielonego soku dziennie i zjedz jeden pełny posiłek z sirtfoods. Maksymalna dzienna liczba kalorii to 1000. Dni od czwartego do siódmego. Musisz trzymać się następującego planu: dwie porcje zielonego soku dziennie i dwa posiłki z sirtfoods. Maksymalne kalorie dziennie - 1500. Zasady ogólne: soki pić 1-2 godziny przed posiłkiem; nie jedz po siódmej wieczorem; nie pij alkoholu (zamiast niego - dużo wody, kawy i zielonej herbaty); na deser - kawałek ciemnej czekolady. Czym jednak jest zielony sok?

Przepis na zielony sok (jedna porcja - około 250 gramów) wygląda następująco. W blenderze połącz 2 garście jarmużu, garść rukoli i gałązek pietruszki. Dodaj trochę selera (z liśćmi), pół jabłka i sok z połowy cytryny i ponownie ubij. Przypraw zieloną masę ½ łyżeczki herbaty matcha w proszku i w razie potrzeby rozcieńcz wodą do uzyskania odpowiedniej konsystencji.

Druga faza to utrwalenie efektów. Zasady ogólne: jedna porcja zielonego soku dziennie (30 minut przed śniadaniem lub zamiast przekąski przed obiadem) i trzy posiłki z maksymalną zawartością sirt foodów. Musisz zjeść obiad nie później niż o 19:00. Półprodukty są wyłączone z diety, zmniejsza się ilość czerwonego mięsa (do 500 gramów tygodniowo). Można jeść chleb i bułki (produkty pełnoziarniste) oraz pić czerwone wino (2-3 razy w tygodniu). Kolacja najpóźniej o 19:00. Faza pierwsza trwa tydzień i jest bardziej rygorystyczną częścią diety. W pierwszym tygodniu można schudnąć średnio 3-3,5 kg. Druga faza trwa dwa tygodnie. Po drugiej fazie twórcy diety sirtuin zalecają powrót do zwykłej diety, ale wykluczenie w miarę możliwości fast foodów, szybkich węglowodanów, uprawianie sportu i niejedzenie po siódmej wieczorem.

Opinie

Dieta sirtuin jest dość nowa i jeszcze niezbyt dobrze poznana. Dlatego wciąż trudno powiedzieć, jaki efekt może mieć w dłuższej perspektywie czasu. Jednak niektórzy dietetycy ostro ją skrytykowali, podkreślając, że taka dieta może prowadzić do braku pewnych substancji w organizmie. A także że 1000-1500 kcal dziennie to zbyt ostra redukcja kalorii. Oprócz Adele, Prince Harry, Gwyneth Peltrow i Pippa Middleton są fanami systemu sirtfood.

Inni dietetycy i lekarze twierdzą, że dieta oparta na produktach zawierających resweratrol stymuluje metabolizm, naprawia uszkodzone komórki i usuwa toksyny. Tak więc żywienie sirtfood nie jest dietą w czystej postaci, ale rodzajem programu przeciwstarzeniowego, który pomaga schudnąć, pozbyć się stresu, poprawić wydolność i tonizować. Szczególnie ważne jest, aby sirtuin nie pozyskiwać z kompleksów witaminowych, ale doprowadzić do sytuacji, kiedy produkty zawierające resweratrol będą stymulować ich produkcję.

Czy ta dieta jest dobra dla każdego?

Badania potwierdziły, że sirtuiny wydłużają żywotność organizmów doświadczalnych, takich jak muszki owocowe, drożdże i robaki. Nie ma jednak danych, które wskazywałyby na skuteczność tej substancji w odchudzaniu i spowalnianiu starzenia się ludzi. Autorzy diety przeprowadzili badania, z których wynika, że większość uczestników schudła nawet do 3 kg w pierwszym tygodniu. Jednak może to być spowodowane spadkiem kalorii i utratą płynów, a nie efektem resweratrolu. Według dziennikarki Rachel Martin z Londynu, w pierwszym tygodniu naprawdę można schudnąć około 3 kg, ale ciężko wytrzymać te 7 dni. Ciągle prześladowało ją uczucie głodu, a zamiast lekkości odczuwała utratę sił i zawroty głowy, więc musiała nawet zrezygnować z szeregu codziennych czynności.

Pokarmy wchodzące w skład diety sirtfood są naprawdę zdrowe. Pod wieloma względami pokrywają się one z menu diety śródziemnomorskiej i prawie wszystkie odpowiadają normom prawidłowego odżywiania. A jeśli dodać do tego regularny godzinny trening Pilates i cardio, siłę woli i chęć osiągnięcia celu, to efekt jest tu w zasadzie przesądzony. Jeśli chcesz poprawić swoją sylwetkę i nabrać formy, zalecamy wypróbowanie planów posiłków, które są zaprojektowane na 900 kcal i 1200 kcal. Wiele osób stosuje dietę Prime Diet 1500 kcal, która obejmuje dania kuchni światowej, składniki premium i 2 napoje detoksykacyjne dziennie.

Badania

Autorzy diety przeprowadzili małe badania na siłowni, w której pracują. W pierwszym tygodniu badani wykazywali dobre wyniki i schudli średnio 3 kg. Wszyscy zachowali masę mięśniową, ale jednocześnie aktywnie ćwiczyli. Ponadto badanych nie obserwowano i to był koniec badań na ludziach. Badania na myszach potwierdziły, że wysoki poziom sirtuiny sprzyja utracie tłuszczu, gdy pojawia się ograniczenie kalorii. Udowodniono eksperymentalnie na myszach i robakach, że enzym ten może zmniejszyć prawdopodobieństwo chorób serca i zwiększyć oczekiwaną długość życia. Jednak nie ma wystarczających danych na temat korzyści płynących z tej diety i jej skuteczności w odchudzaniu u ludzi.

Utrata wagi w pierwszym tygodniu może wiązać się nie tyle z sirtuinami, ile z ostrym ograniczeniem kalorii - do 1000. Kiedy wrócisz do normalnej ilości kalorii, pojawia się ryzyko, że waga wróci, a sam metabolizm może się spowolnić. Jeśli chodzi o włączenie do diety produktów zalecanych przez dietetyków, to same w sobie są korzystne. Dlatego eksperci radzą, aby traktować dietę jako jeden z aspektów zdrowej diety, a nie magiczne rozwiązanie problemów z nadwagą.

Główne pytanie brzmi - jak długo będziesz w stanie utrzymać niższą wagę? Autorzy diety Sirtfood nie podają szczegółowych zaleceń żywieniowych po trzech tygodniach na sirtuinach. I wedle udostępnionych danych, większość osób decydujących się na ten typu diety, była w stanie utrzymać wagę na odpowiednim poziomie. Niektórzy jednak sugerują, że w przypadku każdej diety spadek kilogramów w pierwszych 7-10 dniach jest spowodowany utratą wody. Gdy tylko zawartość kalorii wzrośnie, mięśnie zaczynają magazynować glikogen, który wiąże wodę w organizmie. Zwiększenie zapasów glikogenu prowadzi do zatrzymywania wody, a w konsekwencji do przyrostu masy ciała. Po trzech dniach dostarczania 1000 kcal dziennie może dojść do odwodnienia, zwłaszcza kiedy nie wypijamy odpowiedniej ilości płynów.


Popularne diety pudełkowe

Standard Jest to dieta pudełkowa dla wszystkich tych, którzy pragną się smacznie i zdrowo odżywiać i nie mają potrzeby wnikliwego liczenia kalorii. Zamów dietę
Odchudzająca Jest to typowa, deficytowa pudełkowa dieta redukcyjna, której celem jest zgubienie zbędnych kilogramów oraz zmniejszenie obwodów w kluczowych miejscach ciała w krótkim czasie. Zamów dietę
Sport Dieta pudełkowa dla sportowców to w pełni zbilansowany zestaw 5 lub 6 posiłków, uwzględniający zwiększone zapotrzebowanie na pełnowartościowe białko oraz węglowodany złożone. Zamów dietę
Wegetariańska Jest to dieta pudełkowa dla wszystkich tych, którzy pragną się smacznie i zdrowo odżywiać i nie mają potrzeby wnikliwego liczenia kalorii. Zamów dietę
Bezglutenowa Jest to specjalna dieta lecznicza dla osób cierpiących na choroby i dolegliwości glutenozależne, tj. celiakia, alergia, bądź nietolerancja na gluten. Zamów dietę
Bez laktory Jest formą leczenia dla osób, których organizm nie trawi zawartego w mleku cukru, czyli laktozy. Zamów dietę