4 października 2024
Diety 29 kwietnia 2021 0

Jaką dietę wybrać?

 

Właściwie dobrany sposób odżywiania potrafi korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Jednak należy pamiętać, że dieta powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb oraz warunków otoczenia, w jakich przebywamy na co dzień. Dowiedz się więcej o rodzajach żywienia i wybierz ten, który najbardziej Ci odpowiada.

Dieta roślinna

Istnieje wiele powodów, dla których roślinny sposób odżywiania zyskuje ostatnio coraz więcej nowych zwolenników. Bez względu na to, jakie są Twoje motywacje do przejścia na ten rodzaj diety, jarskie jedzenie może okazać się dobrym sposobem na oczyszczenie organizmu. Dlatego nawet jeśli nie planujesz długoterminowej rezygnacji z mięsa, warto zafundować sobie taki kilkudniowy detoks. Zdecydowana większość pokarmów roślinnych jest lekkostrawna. Dzięki temu stanowią one skuteczny sposób na odciążenie układu trawiennego. Dodatkowo spożywając dziennie większą dawkę warzyw niż zazwyczaj, w łatwy sposób dostarczysz organizmowi wielu witamin potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ogromną zaletą kuchni roślinnej jest możliwość otwarcia się na nowe, dotąd nieznane smaki. Obecnie praca pochłania ogromną część naszego czasu, co sprawia, że coraz mniej uwagi poświęcamy kwestiom żywienia. W rezultacie wybieramy szybkie, niekoniecznie zdrowe rozwiązania lub korzystamy jedynie z przetestowanych przepisów. Dlatego jeśli szukasz alternatywy i chcesz poznać nowe, ciekawe dania, kuchnia roślinna okaże się doskonałym wyborem. Przekonanie o jałowości smaków na diecie wykluczającej mięso jest całkowicie błędne. Jedząc roślinnie, poznasz wiele nowych produktów i aromatów. Warto także wspomnieć, że istnieją różne rodzaje takiej organicznej diety. Najpopularniejszą z nich jest wegetarianizm, który polega na niespożywaniu mięsa. Z kolei weganizm to już krok dalej, ponieważ wyklucza on również produkty odzwierzęce. 

Dieta ketogeniczna

Jeśli coraz częściej słyszysz pojęcie ketozy, ale nie masz pojęcia o co chodzi, znajdujesz się we właściwym miejscu, aby wreszcie poznać odpowiedź. Dieta ketogeniczna polega ograniczeniu w produktów zawierających węglowodany do minimum. Ich maksymalna dopuszczalna dzienna ilość wynosi 50g. Głównym celem tego sposobu odżywiania jest osiągnięcie stanu ketozy, czyli wytwarzania energii z zapasów tłuszczu odłożonego w organizmie. W tradycyjnym żywieniu organizm pozyskuje siłę do funkcjonowania z dostarczanych w pokarmie węglowodanów. Dieta ketogeniczna zakłada wykluczenie takich produktów, jak kasze, makarony, niektóre rodzaje pieczywa oraz słodycze. Taki sposób odżywiania gwarantuje piękną sylwetkę i pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Dodatkowo efekty są zauważalne w bardzo szybkim odstępie czasu od wprowadzenia zmian. Inne pozytywne skutki to np. poprawa stanu cery, obniżenie poziomu cholesterolu oraz cukru we krwi. Jednak, aby dieta ketogeniczna przyniosła oczekiwane rezultaty, powinna trwać przynajmniej 4 miesiące. Ten czas przeznaczony jest na 3 główne fazy, czyli początkową, ketozę oraz zaadaptowanie takiego sposobu żywienia. Dodatkowo zanim wprowadzisz takie zmiany w żywieniu, warto zapoznać się z podstawowymi przepisami, jakie oferuje ten rodzaj diety. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych frustracji związanych z brakiem pomysłu.

Dieta IF

Dopiero od niedawna coraz głośniej słychać o sposobie odżywiania, który określany jest jako dieta IF, czyli Intermitten Fasting. Można ją spotkać także pod nazwą  postu przerywanego. Główną zaletą tej diety jest brak konieczności rezygnowania z jakichś potraw lub produktów. Dlatego, jeśli nie chcesz się ograniczać, być może to opcja właśnie dla Ciebie! Aby rozpocząć swoją przygodę z Intermitten Fasting należy wybrać przedziały godzinowe, które będą stanowić nasze okna żywieniowe. Najczęstszym systemem jest post przerywany 16/8. Oznacza to, że spożywamy posiłki przez 8 godzin w ciągu doby, natomiast podczas pozostałych 16 możemy jedynie przyjmować płyny, takie  jak woda, czy niesłodzona kawa oraz herbata. Głównym celem tej diety jest redukcja masy ciała. Dodatkowo wraz z regeneracją organizmu niektóre osoby odczuwają również przypływ energii i witalności. Post przerywany może być stosowany długoterminowo. Ważne, aby stale kontrolować, jak czuje się nasz organizm i odpowiednio reagować, jeśli coś nam nie służy. 

Rozpoczynając jakąkolwiek dietę, należy pamiętać, że wszelkie ograniczenia, czy wykluczanie produktów z codziennej diety powinno odbywać się stopniowo. Zbyt restrykcyjne podejście może sprawić, że szybko się zniechęcimy i powrócimy do niezdrowych nawyków.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz