Pacjenci często słyszą te słowa po przejściu różnych zabiegów chirurgicznych. Tłuste i smażone potrawy to pierwsze co przychodzi na myśl, ale na tym nasza wiedza się kończy. Jaka jest zalecana dieta lekkostrawna?
Dieta lekkostrawna jest modyfikacją zbilansowanej, pełnowartościowej diety. Główna różnica polega na tym , że ograniczamy tłuste, ciężkostrawne potrawy. Rezygnujemy również ze smażenia. Oszczędzamy układowi pokarmowemu nadmiernej ilości wrażeń i pracy.
Ten rodzaj żywności często kojarzy się z żywnością szpitalną i pooperacyjną. Jest to stwierdzenie bardzo prawdziwe. Dieta lekkostrawna ma za zadanie odciążyć układ pokarmowy, ponieważ posiłki są lżejsze, a proces trawienia łatwiejszy.
Kiedy powinieneś stosować pokarm lekkostrawny?
Lekarz często zaleci dietę lekkostrawną, czasowo (po operacji lub w czasie infekcji) lub na stałe.
Kluczem do uczynienia posiłków lżejszymi jest ułatwienie ich trawienia przez organizm. W jaki sposób można to osiągnąć? Rezygnujemy ze smażenia czy duszenia w tłuszczu. Zamiast tego możemy piec (w rękawie), gotować (w wodzie lub na parze), lub gotować na wolnym ogniu (w wolnowarze). W pieczeniu nie chodzi o uzyskanie "chrupiącej" skórki. Unikamy też smażenia czy dodawania zasmażki. Najlepiej dodawać tłuszcz do potraw bezpośrednio przed podaniem, gdyż potrawy nasiąknięte tłuszczem mogą być ciężkostrawne.
Regularność posiłków i wielkość porcji są również ważne dla diety lekkostrawnej. Unikaj długich przerw między posiłkami, aby zapewnić łatwiejsze trawienie. Po długiej przerwie istnieje większe ryzyko przejedzenia się. Dodatkowo "w głodzie" niedokładnie gryziemy jedzenie. Skutkuje to tym, że posiłek jest ciężkostrawny.
Powinniśmy również zwrócić uwagę na przyprawy, oraz temperaturę posiłku. Zbyt mocne przyprawy mogą być szkodliwe dla układu pokarmowego, a zbyt zimny lub gorący posiłek również może powodować podrażnienia.
Komentarze (0)