12 września 2024
Problemy dietetyczne 3 maja 2023 0

Naturalne antydepresanty czy naturalne sposoby na poprawę nastroju?

Wiele osób czuje się przygnębionych brakiem słońca i krótszymi dniami. Istnieją pokarmy, które mogą pomóc. Często nazywa się je naturalnymi antydepresantami. Warto zajrzeć na listę, by przekonać się, co można dodać do swojej diety, nie ulegając jesiennemu smutkowi.

Jak poprawić sobie nastrój

Po co najchętniej sięgasz, gdy potrzebujesz poprawić sobie nastrój? Wolisz mleczną czekoladę z orzechami, chipsy czy wino? To częsty wybór, ale nie działa długofalowo. Może chwilowo poprawić Twój nastrój, ale może mieć skutki uboczne. Istnieją lepsze opcje!

Czy dieta wpływa na nastrój?

Tak. Tak. Jemy też puste kalorie, co może szybko doprowadzić do nadwagi. Nie poprawi to naszego samopoczucia. Lepiej wybrać z poniższej listy.

Naturalne antydepresanty

  • Płatki owsiane zmniejszają nerwowość i zmęczenie.
  • Szpinak zawiera kwas foliowy, który wspomaga produkcję dopaminy i serotoniny.
  • Sezam jest bogaty w cynk, który może pomóc w stresie i depresji. Możesz na przykład dodać sezam do sałatki.
  • Żeń-szeń: zwiększa energię, zmniejsza stres i korzystnie wpływa na serotoninę, dopaminę i inne neuroprzekaźniki.
  • Ciemna czekolada - Zwiększa produkcję dopaminy i endorfin, które są hormonami przynoszącymi szczęście. Czekolada zawiera związki, które mogą poprawić nastrój, zrelaksować, wywołać radość i szczęście. Wystarczy jedna lub dwie kostki dziennie. Kluczowe jest, aby kakao czekoladowe było wykonane z najlepszych składników.
  • St . John's Wort - Hamuje rozpad i toksyczność serotoniny. Niski nastrój, depresja, gniew i niepokój są spowodowane niedoborem.
  • Oleje omega-3 pozytywnie wpływają na produkcję dopaminy, serotoniny i endorfin. Działają relaksująco, obniżają poziom stresu i poprawiają nastrój. Warto włączyć do swojej diety olej lniany, olej z nasion lnu, orzechy włoskie, siemię lniane.
  • Witamina D jest tym, co nasz organizm syntetyzuje w obecności światła słonecznego, co zimą może być trudne. Jej niedobór wpływa na obniżenie nastroju. Warto określić poziom tej witaminy i ewentualnie suplementować.

Ważne

Jeżeli obniżony nastrój utrzymuje się przez dłuższy czas lub wpływa na jakość naszego życia, relacje z bliskimi lub wydajność w pracy, należy skonsultować się z psychiatrą lub psychologiem.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz