25 czerwca 2024
Problemy dietetyczne 11 lipca 2023 0

Jak czytać piramidę żywieniową?

Prawdopodobnie słyszałeś kiedyś o piramidzie żywieniowej. Czy zgadzasz się z tym stwierdzeniem? Jeśli rozmawiasz z kimś, kto niedawno odwiedził dietetyka lub zainteresował się zdrowym odżywianiem, ten temat się pojawi. Czym jest piramida żywieniowa, jak można ją odczytać i jakie wnioski można wyciągnąć?

Czym jest piramida żywieniowa?

Jest to graficzny schemat, diagram, który w prosty i przejrzysty sposób ma pomóc w podejmowaniu codziennych decyzji żywieniowych. Polska piramida żywieniowa to graficzny przewodnik, diagram, który w prosty i przejrzysty sposób ma pomóc w podejmowaniu codziennych decyzji żywieniowych. Piramida żywieniowa może być wykorzystywana do tworzenia zdrowego i pełnowartościowego planu żywieniowego.

Jak czytać piramidę żywieniową?

Każdy poziom piramidy zawiera określone grupy produktów. Niższe poziomy są wyższe. Oznacza to, że tych produktów powinniśmy spożywać najwięcej. Stanowią one podstawę diety. Są to zalecenia dla osób zdrowych, które nie muszą przestrzegać określonej diety ze względów zdrowotnych.

Piramida żywieniowa - opis

Nowa piramida ma piętro poświęcone aktywności fizycznej. Jest to podstawa, najniższe i największe piętro piramidy. Powinna być najważniejszą częścią naszego życia. "Stara wersja" nie uwzględniała ćwiczeń fizycznych. Jednak eksperci z IZZ dodali je w 2016 roku. Chodzenie jest formą aktywności fizycznej. Ważne jest, aby ruszać się przez 30-40 minut dziennie.

owoce i warzywa powinny stanowić połowę dziennego spożycia. Pamiętaj o proporcji: 3/4 owoców i 1/4 warzyw. W praktyce oznacza to, że warzywa lub owoce powinny znaleźć się w każdym posiłku.

Następne w piramidzie są produkty zbożowe. Zalecane są pełne ziarna, czyli ciemne pieczywo, grube kasze i mąki razowe. Dlaczego pełne ziarna? Są bogate w błonnik, który poprawia pracę jelit. Zawierają również więcej witamin i minerałów oraz zapewniają uczucie sytości na dłużej.

Nabiał to kolejny poziom. Możesz wybierać spośród mleka, twarogów, jogurtów, kefirów i serów. Możesz zrezygnować ze słodkich, owocowych, gotowych jogurtów i kefirów smakowych. Te jogurty są pełne cukru. Wybieraj jogurty naturalne, do których możesz dodać owoce.

Następnie mamy źródła białka , czyli mięso, ryby i rośliny strączkowe. Większość ludzi je zbyt dużo mięsa, zwłaszcza czerwonego, wędlin i podrobów. Zamiast tego powinni wybierać ryby, drób lub chude mięso. Powszechne jest spożywanie zbyt dużej ilości czerwonego mięsa (którego w diecie powinno być jak najmniej), wędlin i podrobów. Zamiast tego należy wybierać ryby, chude mięso (np. drób). Pomoże to spożywać mniej tłuszczów nasyconych, które są szkodliwe dla zdrowia, jeśli są spożywane w nadmiarze.

Szczyt piramidy to tłuszcze. Powinieneś wybierać je ostrożnie, ponieważ są one ważną częścią każdej zdrowej diety. Zamiast tłuszczów zwierzęcych wybieraj oleje roślinne (np. olej lniany, rzepakowy, oliwę z oliwek) i dodawaj je do sałatek na zimno. Orzechy również zawierają zdrowe tłuszcze. Nie można jeść ich zbyt dużo, ponieważ są wysokokaloryczne. Jednak rozsądna ilość jest zdrowa.

Aby uzupełnić piramidę, zaleca się picie 1,5 litra (lub więcej) wody dziennie, ograniczenie spożycia alkoholu i słodyczy oraz ograniczenie soli w diecie. Zamiast soli można również używać ziół do przyprawiania potraw.
Aby ułatwić sobie stosowanie zasad piramidy żywieniowej w praktyce, można wspomóc się talerzem zdrowego żywienia , o którym można przeczytać tutaj https://dietolubni.pl/talerz-zdrowego-zywienia-jak-go-czytac-i-stosowac/.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz