30 listopada 2023
6 lipca 2021

Czym jest dobra dieta?

Nieustannie bombarduje się nas doniesieniami dotyczącymi nowych diet. Diety te w istotny sposób różnią się między sobą, każda jednak opisywana jest jako ta, która pozwala na zrzucenie wagi bez wysiłku, a do tego jest w stanie poprawić nasz stan zdrowia. I często okazuje się, że są to diety, które nie mają wiele wspólnego z zasadami prawidłowego odżywiania. Czas więc przyjrzeć się temu zagadnieniu nieco bardziej wnikliwie.

 Jaką dietę wybrać?

Problem diet jest na tyle złożony, że definicję tej, która naprawdę jest zdrowa stworzyła nawet WHO. Jeśli mielibyśmy opierać się właśnie na niej, za zdrową powinniśmy uznać taką dietę, która nie tylko chroni nas przed formami niedożywienia, ale i chorobami niezakaźnymi takimi, jak choćby cukrzyca oraz schorzenia atakujące układ sercowo-naczyniowy. Oczywiście, te ogólne wytyczne wydają się niemożliwe do zakwestionowania, trudno jednak nie zgodzić się z tym, że już na tym etapie zaczynamy mieć do czynienia z różnego rodzaju rozbieżnościami. W Internecie porady dotyczące sposobu, w jaki ma być konstruowana dieta, możemy znaleźć niemal na każdym kroku. Często możemy więc przeczytać o konieczności wykluczenia nabiału lub glutenu, dietach opartych na warzywach, a także o takich, które bazują przede wszystkim na produktach pochodzenia zwierzęcego. Co więcej, niemal zawsze możemy natknąć się na mądrze brzmiące naukowe pojęcia, które trudno wytłumaczyć, choć można potwierdzić, że brzmią one fachowo i profesjonalnie.

Skąd wiedzieć, jak się odżywiać?

Środowisko naukowe przeważnie nie ma w zwyczaju spierać się o to, jak powinien wyglądać zbilansowany jadłospis. Oczywiście, musimy liczyć się z tym, że nawet te wytyczne będą modyfikowane w przyszłości, trudno nie zgodzić ię z tym, że możemy mu zaufać. Jeśli więc zastanawiamy się nad tym, jak dobrze się odżywiać i kto powie nam najwięcej ważnych rzeczy na ten temat, pamiętajmy, że naukowcy zawsze mają przewagę nad internetowymi guru nawet, jeśli ci ostatni brzmią dość przekonująco. Naszym problemem, w większości przypadków, nie jest zresztą to, że nie ufamy źródłom naukowym, choć takie przypadki również się zdarzają. Poważniejszym jest problem dotyczący tego, że teksty pseudonaukowe są dość podobne do tych, które zawierają sprawdzone informacje. Czytelnicy są oszukiwani i nie sposób nie zgodzić się z tym, że są oszukiwani naprawdę fachowo. Normą są choćby odwołania do badań, które wcześniej opublikowano. Widząc tego rodzaju informacje wiele osób nabiera pewności, że ma do czynienia z fachową wiedzą i nie zastanawia się nawet nad tym, że mówimy o badaniach przygotowywanych z myślą o potwierdzeniu określonej tezy. Samodzielne śledzenie tego, co pojawia się w Internecie nie jest niczym złym, a sam głód wiedzy wydaje się być czymś bardziej niż pożądanym. Warto jednak pamiętać o tym, że nie każda strona jest tak samo wiarygodna. Na szczęście, skupiając się na naukowych źródłach wiedzy możemy mieć pewność, że temat diet przestanie wydawać się nam kontrowersyjny.

Dobra dieta w praktyce

Gdy już wiemy, z jakimi wyzwaniami wiąże się analizowanie diet, możemy zastanowić się nad tym, jak dobra dieta wygląda w praktyce. Ponownie warto dowołać się w tym miejscu do wytycznych, które przygotowała Światowa Organizacja Zdrowia. Wynika z nich, że zdrowa dieta to taka, która minimalizuje udział kwasów tłuszczowych nasyconych, a także koncentruje się na eliminowaniu izomerów trans kwasów tłuszczowych. Terminy te brzmią dość zawile, warto więc wyjaśnić, że w praktyce koncentruje się ona na zastępowaniu tłuszczów zwierzęcych i egzotycznych olejami roślinnymi. Odradza się tez spożywanie tych potraw, które są smażone z wykorzystaniem głębokiego tłuszczu, a także tych, które wypieka się z wykorzystaniem częściowo utwardzanych tłuszczy roślinnych.

Ograniczenie tłuszczów to zresztą tylko jedna z kilku zmian w codziennym odżywianiu się, do jakiej jesteśmy gorąco namawiani przez WHO. Często postuluje się także zmniejszenie ilości soli zwłaszcza, że znajduje się ona nie tylko w żywności wysoko przetworzonej, ale także w wielu produktach, które uważamy za naprawdę zdrowe. Pojawia się choćby w kiszonkach i serku wiejskim, nawet nie soląc zbyt dużo możemy więc doprowadzić do sytuacji, w której spożywamy jej znacznie więcej niż potrzebujemy.

Ograniczane przez nas produkty powinny być zastępowane innymi i tak zaleca się choćby zwiększenie spożycia warzyw i owoców. To cenne źródła witamin, wiele z nich jest przy tym bogatych także w błonnik i przeciwutleniacze. Sięganie po nie nie tylko wspomaga proces odchudzania, ale również przyczynia się do tego, że ma się zawsze dobry nastrój i atrakcyjny wygląd.