28 kwietnia 2024
Diety 8 grudnia 2021

11 wskazówek, jak opanować lęk społeczny po powrocie do pracy

Czy czujesz się niepewnie i niepokoisz się o życie po zamknięciu? Bądźcie pewni, że nie jesteście w tym osamotnieni. Gdy rządy na całym świecie ogłaszają zniesienie ograniczeń nałożonych podczas blokady, wiele osób jest niespokojnych o swoją zdolność do ponownego dostosowania się do normalności. Choć większość ludzi tęskni za czasem, kiedy będą mogli żyć jak dawniej, są też osoby, które w tym wszystkim znajdują pocieszenie i wolą "życie po zamknięciu", przerażone powrotem do życia społecznego.

Ten "lęk po zamknięciu" obejmuje strach przed wyjściem z domu i ponownym spotkaniem z ludźmi. Mimo że blokada dobrze się sprawdziła w ograniczaniu rozprzestrzeniania się wirusa, przyczyniła się do zwiększenia niepokoju społecznego u osób, na które już wpłynęły media społecznościowe i ciągłe relacje o COVID-19.

Dla każdego, kto martwi się o wznowienie pracy i dostosowanie się do życia po zamknięciu, oto kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne.

#1 Zaakceptuj sytuację

Dla większości z nas, jest to pierwszy raz w życiu, kiedy stajemy w obliczu sytuacji, która zmusza nas do ograniczenia naszego życia towarzyskiego. Stąd świadomość, że sprawy będą trudne dla każdego z nas, może sprawić, że poczujemy się przygotowani na to, co ma nadejść. Zrozumienie, że jest to trudny czas dla wszystkich na całym świecie, a twoi koledzy w pracy również walczą o znalezienie nadziei w tej fazie niepewności, będzie długą drogą do poprawy twojego stanu psychicznego.

Im bardziej będziesz akceptować sytuację, tym mniejszy będzie twój niepokój, gdy wznowisz pracę. W takich czasach, nie jest możliwe, aby pozostać w naszych domach, na zawsze. Tak więc, akceptacja obecnej sytuacji i dostosowanie się do "nowej normy" jest drogą naprzód.

#2 Zachowaj bezpieczeństwo: Podejmowanie odpowiednich środków ostrożności

Zniesienie ograniczeń związanych z zamknięciem nie oznacza, że możemy wrócić do naszego normalnego życia. Nadal musimy myć ręce, nosić maski i zachowywać dystans społeczny. Podobnie, nadal musimy unikać podawania sobie rąk podczas spotkań i przytulania się po sfinalizowaniu transakcji. Podjęcie tych środków ostrożności nie tylko pomoże nam złagodzić obawy przed wirusem, ale także przyczyni się do zapewnienia bezpieczeństwa nam samym i naszym kolegom w pracy.

Ponadto, zanim wrócicie do swoich zajęć, upewnijcie się, że wasze miejsce pracy jest bezpieczne. Zachowaj bezpieczną odległość co najmniej dwóch metrów od swoich współpracowników. Upewnij się, że często myjesz ręce i przestrzegasz odpowiednich zaleceń zdrowotnych. Podobnie, upewnij się, że Ty i wszyscy inni pracujący z Tobą noszą maski na twarz po powrocie do pracy. Wszystkie te środki ostrożności pomogą Ci w pewnym stopniu ograniczyć niepokój związany z zarażeniem się wirusem.

#3 Odłóż swoje gadżety: ogranicz czas spędzany na ekranie

Ilość czasu spędzanego na przeglądaniu mediów społecznościowych i serwisów informacyjnych może prowadzić do zwiększenia poziomu niepokoju. Bycie na bieżąco z najnowszymi nagłówkami może rzeczywiście pomóc nam stać się świadomymi świata, w którym żyjemy. Jednak często nie zdajemy sobie sprawy z roli, jaką ten nawyk ciągłego sprawdzania kanałów informacyjnych odgrywa w zwiększaniu naszego poziomu niepokoju.

#4 Nie przytłaczaj się

Po powrocie do pracy daj sobie wystarczająco dużo czasu, aby się do niej przyzwyczaić. Uspokój się i nie przemęczaj. Upewnij się, że sytuacja w Twoim miejscu pracy nie jest zbyt napięta i że czujesz się mile widziany. Wracając do pracy, upewnij się, że masz również wystarczająco dużo czasu na wszystkie rzeczy, które robiłeś podczas lockdownu - wypróbowywanie nowych przepisów, prace w ogrodzie lub naukę ulubionego instrumentu.

#5 Unikaj stresujących sytuacji

Podczas podróży do pracy, upewnij się, że wyjeżdżasz wcześniej, aby uniknąć dodatkowego stresu związanego z utknięciem w korku lub spóźnieniem. Jeśli musisz korzystać z transportu publicznego, zachowaj dystans społeczny i upewnij się, że masz na sobie maskę, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia się wirusem. Podobnie, spróbuj jak najwcześniej uporządkować zaległości w pracy, upewnij się, że dobrze przygotowałeś się do prezentacji, którą masz wygłosić, aby zmniejszyć stres i unikaj konfrontacji z kolegami, aby utrzymać zdrowe środowisko dla wszystkich.

#6 Mów: Poinformuj pracodawcę, współpracowników o swojej sytuacji

Aby zapewnić spokojne przejście podczas wznawiania pracy, musisz omówić swoją sytuację, swoje zdrowie psychiczne, z osobami z Twojego otoczenia. W niektórych przypadkach, ze względu na stan zdrowia psychicznego, pracodawca może rozważyć umożliwienie pracy w domu. W pewnych okolicznościach organizacja może bardzo pomóc, zapewniając nawet sprzęt do założenia domowego biura. Z drugiej strony, luka komunikacyjna z pracodawcą może być również przyczyną niepokoju. Dlatego lepiej jest mówić głośno i uzyskać informacje zwrotne od pracodawcy na temat wszelkich problemów, z którymi się spotykasz.

Podobnie, dla pracodawców i menedżerów, istotne jest, aby komunikować wsparcie emocjonalne dla ludzi pracujących pod ich nadzorem i pomóc stworzyć zdrowe środowisko pracy. Powinni oni wziąć pod uwagę fakt, że w panujących warunkach, niektórzy z ich pracowników mogą mieć obawy przed powrotem do pracy, napotykając trudności w codziennych dojazdach do biura. Dlatego konieczne jest zachęcanie pracowników do aktywnego wyrażania swoich obaw.

#7 Unikanie dyskusji o koronawirusie

W miarę rozwoju sytuacji związanej z koronawirusem, liczba przypadków zachorowań będzie rosła. Chociaż konieczne jest, abyśmy byli świadomi sytuacji, błędem jest ciągłe zamartwianie się pandemią przez cały dzień. Aby uniknąć niepokoju wynikającego z ciągłej konsumpcji wiadomości związanych z COVID, lepiej jest ograniczyć wszelkie rozmowy i debaty na temat pandemii, chyba że jest to konieczne.

#8 Zadbajcie o siebie

Aby zapewnić odpowiedni stan umysłu, konieczne jest uzyskanie co najmniej sześciu do ośmiu godzin dobrej jakości snu w nocy. Pomaga to zapewnić, że jesteś naładowany na następny dzień i utrzymać kontrolę nad swoim umysłem. Wykonywanie ćwiczeń oddechowych i jogi również może pomóc Ci poczuć się zrelaksowanym. Dodatkowo, dbanie o swoje posiłki i zrównoważona dieta pomagają mieć zdrowy umysł.

#9 Zrównoważ swoje życie zawodowe i "rozrywkowe".

Rozważ to, aby zaplanować kilka przerw między godzinami pracy. Chociaż pandemia nie pozwoli ci wyjść z przyjaciółmi i uczestniczyć w zabawnych wydarzeniach, istnieją inne sposoby, dzięki którym możesz przełamać monotonię życia zawodowego. Mogą to być proste czynności, takie jak krótki spacer po pobliskim parku. Wprowadzenie do codziennej rutyny rzeczy, które naprawdę lubisz, może bardzo pomóc ci obniżyć poziom niepokoju i zadziałać jak "dopalacze umysłu", które podniosą cię na duchu i ułatwią ci dostosowanie się do "nowej normy".

#10 Porozmawiaj z bliskimi osobami wokół ciebie

Bycie otwartym na swoich bliskich, omawianie z nimi wszystkich swoich problemów i szukanie ich opinii, jest być może jedną z najlepszych i najłatwiejszych metod na ograniczenie poziomu niepokoju. Pomaga to nie tylko Tobie, ale także drugiej osobie, z którą dzielisz się swoimi myślami, jeśli ona również cierpi na lęk społeczny. Rozmowa z kimś, komu ufasz, pomaga oczyścić umysł i zrobić drogę dla pozytywnych myśli.

#11 Terapia poznawczo-behawioralna (CBT)

Terapia poznawczo-behawioralna służy poprawie zdrowia psychicznego i najczęściej jest stosowana w przypadku osób cierpiących na lęk i depresję. Jest to sprawdzona klinicznie terapia, która obejmuje naukę o tym, jak myśli wpływają na nastrój, pomaga zidentyfikować destrukcyjne wzorce myślowe, a następnie rozwija strategie, aby pomóc je zmienić. Terapia ta może być również skutecznie prowadzona online i może okazać się korzystna dla osób, którym trudno jest pokonać lęk za pomocą innych konwencjonalnych metod.

Podsumowanie

Chociaż powyższe metody wydają się bardzo oczywiste i proste, mogą być bardzo skuteczne w obniżaniu poziomu lęku. Jeśli jednak masz wrażenie, że nadal trudno jest Ci się uporać z lękiem, zaleca się jak najszybszy kontakt z psychologiem.

Tags: lękcoronawirusCOVID-19 lęk społecznyietestystresstipy jak radzić sobie z lękiem społecznym